Historie kapely

Toxic People vyrostli na základech dvou skupin pocházejících ze Šluknovského výběžku Canál (Major, Benji a Pišta) a Neutral Territory (zpěvák Mafi a kytarista Nevik ) přibližně v roce 1997.

Rok poté natočili i své první demo Live aus Leipzig, jenž pokřtili na prvním ročníku koncertu Free Tibet (free-tibet.cz). Jenže mladí nadějní hudebníci se postupně rozprchli do všech koutů země a jejich zkoušky byly stále vzácnější. Sjížděli se jako Česká filharmonie (Benji a Lubor z Prahy, Nevik z Plzně, Mayor z Ústí, jen Mafi zůstal věrný nejsevernějšímu cípu země). V roce 2002 nadobro opustil kapelu její nejvzdálenější člen Nevik (dost bylo dojíždění).

Naopak skupina poprvé v historii zkusila do své struktury začlenit zpěvačku. Přišla Leona, říkající si Toxic Lady. Zanedlouho nato hledač talentu Mayor přivedl do kapely mladou krev v podobě pianisty, zpěváka a violoncellisty Býdži. Začalo se i více zkoušet.

Jenže přišel rok 2005 a s ním druhá řada soutěže Česko hledá SuperStar. V ní se dostala Leona až do užšího výběru dvaceti soutěžících (dostala druhou šanci), bohužel na finálovou dvanáctku to nestačilo. Ale stačilo to na rozklad kapely. Leona by ráda prorazila v šoubyznisu a chtěla hrát rock-pop. Ostatní členové skupiny to odmítli a obě strany se rozešly. To nebylo vše. Skupinu současně opustil i zpěvák Mafi, který se rozhodl společně s Nevikem znovu vzkřísit projekt Neutral Territory. Bohužel dodnes se jim to nepodařilo.

Co dál? Od jara 2005 se Toxici semkli a zkusili si vystačit sami. Nové vhodné zpívající a chytré lidi nenašli. A tak se zpěvu ujal hlavně Býdža a Benji. Do toho jim začal řvát Lubor i Mayor. Začala nová éra Toxic People. V roce 2006 nahrála tato čtveřice CD Pop-o-Jedem a vyjela na stejnojmenné turné. Pro TV Óčko natočila i klip na píseň Al-Kayda. Kapela začala řádně konceretovat (pražské kluby Rock Cafe, Palác Akropolis, Matrix, Exit Chmelnice) a hralá na řadě letních festivalů.

V létě 2008 přibrala kapela do svého týmu dalšího kytaristu. Nadějný devatenáctiletý Chozé z Jablonce nad Nisou přišel z rozpadající se bandy Plate of Hate. Chozé přinesl zcela nový zvuk, jeho sedmistrunka perfektně doplňuje klasický zvuk Benjiho kytary. Ve stejný čas s Toxikama začíná zkoušet i raper Wuty z ústecké bandy UL Farma. S Wutym zkoušíme pár tvrdých songů s rapem a do těch starých Wuty dodává perfektní skreatche. Takže jede se dál ve vekém stylu! V dubnu 2009 kapela nahrála ve studiu Hostivař u Zdeňka Šikýře nové CD s názvem Mraky jdou. To mělo velký úspěch a vyšel z něj i jeden klip na píseň Systém.

Jenže pak přišly problémy s bubeníkem – Pišta musel pod kudlu s páteří a šel na částečný invalidní důchod. Přišly roky půstu a přešlapování na místě. V kapele se objevil i druhý zpěvák Kuba, který přinesl do písniček nový vítr. Bohužel, po úspěšném koncertě v Liberci s Krucipüsk ukončil po zdravotních problémech své působení u Toxic People (dnes už je zdráv a založil si kapelu Breed – pro Toxicky později vytvořil nové logo i obal CD Nemáš dost).

V roce 2014 chce kapela opět makat a zkusit se poprat o fanoušky. Po peripetiích s bubeníky (Pišta, Pigy, Víťa, Kejda …) angažuje na tento choulostivý post osmnáctiletého Pedra. Podaří se mu kapelu nakopnout? Vypadá to, že ano. Ještě v prosinci kapela nahrála opět u Zdeňka Šikýře čtyřpísňové demo s peckami Hladolet, Vykoupej bábu, Face to Face a Padám. Začátkem roku pustila do světa dva videoklipy – Face to Face a Padám. Toxici opět začínají často koncertovat (Festival Čtverec, Lázeňská sezona v Teplicích atd.) a její písně se objevují i v rádiích, kam chodí na rozhovory (Gama Rádio atd.).
V červenci 2015 ještě natáčejí doposud nejprofesionálnější video s režisérem Adamem Pavelkou. V klipu na hit Hladolet mají všichni členové masky (tzv. sugar skull) a dobové kostýmy. Klip je ladění do hororu. Zpěvák Býdža v něm dokonce okusil červíky 🙂 Podívejte se zde!

V roce 2017 kapela vydává nové CD pod názvem Nemáš dost (opět jsme ho nahráli v Hostivaři), má nové pecky a jezdí po různých velkých festivalech (BasinFireaFest, Teplice free LIVE atd.), zahraje si i na známém slovenské festivalu Cibula Fest.

Na začátku roku 2018 natáčí Toxic People další klip – tentokrát „horor“ na pecku Kouzelná školka a připravuje se na koncerty po celé republice. Toxici zahráli například na obří Jeep stage na celosvětovém sjezdu motorkářů Harley Davidson na pražském výstavišti. Kapela měla úspěch také například na festivalech Mezi ploty nebo United Islands v Praze.

 

 

V lednu roku 2019 kapelu náhle opouští bubeník Pedro a kytarista Chosé. Chtějí se věnovat jiným svým aktivitám. K silnému jádru (Býdža zpěv, Benji kytara a Mayor basa) se po měsíci hledání připojuje mladá nadějná bubenice Jenny Joey z Liberce (více zde) a následně také kytarista Yetti (více zde). Kapela hned dělá nové promo fotky, pilně zkouší a připravuje se na letní koncertní sezonu. Její píseň Vykoupej bábu je nasazená do každodenní rotace Fajn Rock rádia.